KONGRES INICJATYW EUROPY WSCHODNIEJ

Lublin
23 - 24 września 2019
Lubelskie Centrum Konferencyjne


Wydarzenia towarzyszące 2018


WERNISAŻ WYSTAWY

Wernisaż wystawy obrazów Piotra Łucjana "My, Naród"

Data: 23 września, godz. 17.00
Miejsce: Galeria Autorska "Łucjan", ul. Bernardyńska 12

Najnowsze prace wykonane przez lubelskiego artystę Piotra Łucjana. Kolejny etap prac związanych z jego zapisem doświadczeń literackich i kulturowych. W poprzednich pracach (tzw. "Tryptyk drohobycki") odwołuje się do dziedzictwa żydowskiego, ukraińskiego i polskiego. Najnowsza ekspozycja jest aktualna w wydarzenia społeczno-polityczne i ma charakter polemiczny. Traktuje o relacjach między dobrem wspólnym a wolnością jednostki i jest odpowiedzią na ostatnie wydarzenia w kraju.

Spotkanie autorskie z dr. Andrijem Saweneciem - tłumaczem, wykładowcą i autorem antologii pt.„ Polsko-ukraińska antologia poetycka „Lublin z dala, Lublin z bliska. Antologia poezji o Lublinie”.

Data: 23 września, godz. 17.30
Miejsce: Galeria Autorska "Łucjan", ul. Bernardyńska 12

Na spotkaniu będzie można nabyć antologię oraz bezpłatne katalogi wystawy.


FILM I PICTUREBOOK

Pokaz filmu "Lublin wielokulturowy" Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza i picturebook “Opowieści pogranicza” Grupy Mowa Żywa, w ramach linii "Dziedzictwo i pojednanie"

Data: 24 września, 14.00
Miejsce: Lubelskie Centrum Konferencyjne, ul. Grottgera 2, sala S 8

Film jest efektem projektu lubelskiej Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza. Bohaterowie opowiadają o swoich pasjach i miejscu, w którym żyją. Wśród nich są Ukraińcy, Japończyk, Włoch, Rosjanka czy Białorusnika z korzeniami żydowskimi i ormiańskimi.


DYSKUSJA

"Wojna na Donbasie – problem nie tylko Ukrainy"

Data: 24 września, godz. 17.30-19.00
Miejsce: Lubelskie Centrum Konferencyjne, ul. Grottgera 2, sala S1

Wojna na Wschodzie Ukrainy, która nieustannie toczy się od 2014 roku, coraz rzadziej przykuwa uwagę międzynarodowej opinii publicznej. Jest to konflikt, który toczy się na obrzeżach Europy, lecz jego przebieg i trwanie znacząco wpływa na sytuację w całym regionie. Przedmiotem dyskusji będzie odpowiedź na pytanie dlaczego przebieg i przyszłość konfliktu na Wschodzie Ukrainy jest ważny dla przyszłości całego regionu Europy Wschodniej oraz Unii Europejskiej.

Paneliści:
Anna Maria Dyner - kierownik programu Europa Wschodnia, Instytut Spraw Międzynarodowych
Olena Bobakowa - dziennikarka, stowarzyszenie Za Wolną Rosję
Paweł Pieniążek - dziennikarz, reporter wojenny, autor książki "Wojna, która nas zmieniła"

Moderatorka:
Iwona Reichardt - zastępczyni redaktora naczelnego, New Eastern Europe

Organizatorzy: New Eastern Europe, Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego “Amicus Europea” i Friedrich-Ebert-Stiftung, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej


KONCERTY

Koncert zespołu – Five-Storey Ensemble (Mińsk)

Data: 24 września, godz. 20.00
Miejsce: Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1 (sala kinowa)

Stare kino z muzyką na żywo
Film Bustera Keatona "Sherlock Jr" (1924)

Wstęp wolny

Zespół powstał w 2012 r., aby tworzyć nową muzykę. Głównym komponent muzyczny stanowią utwory kompozytorów Olgi Podgaiskiej i Vitalija Eppowa, a także dzieła współczesnych kompozytorów. Koncertują w różnych miejsach. Wydali dwie płyty zwe włoskiej wytwórni "Altrock" w 2013 i 2017 roku. Odrębną częścią jest projekt "Kinemo". Łączy w sobie nowoczesną muzykę akademicką z kinem. Odbywa się w formie dorocznego międzynarodowego festiwalu. Na jego sesjach muzycy odtwarzają własne partytury, napisane specjalnie dla każdego filmu.
Pierwszy raz w Lublinie Five-Storey Ensemble zagra do kina niemego - arcydzieła Bustera Kittona "Sherlock Jr.” z 1924r. Muzykę do filmu skomponowała Olga Podgaiskaya. Początkowo ścieżka dźwiękowa do filmu została napisana dla orkiestry symfonicznej i była wykonana w 2017 roku przezMińską Orkiestrę "Sonorus". W Lubliniezostanie zaprezentowana wersja kameralna dla trzech muzyków. Artyści: Olga Podgaiskaya - fortepian, Oksana Gerasimenok - skrzypce, VitalyAppow — saksofon sopranowy, gitara basowa.


PRZEJAZD ROWEROWY

Przejazd rowerowy – "Jak bezpiecznie poruszać się rowerem po mieście".

UWAGA: Na przejazd obowiązują wcześniejsze zapisy: e-mail kongres@lublin.eu,w temacie mejla prosimy wpisać "Zapisy na rower". W treści mejla należy podać podać imię i nazwisko oraz telefon kontaktowy. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Data: 24 września
Wyjazd 1 grupy – godz. 14.00-15.30
Wyjazd 2 grupy – 17.30-19.00
Miejsce: zbiórka przy Placu Teatralnym 1


WYSTAWY

Wystawa towarzysząca linii "Dziedzictwo i pojednanie" – ukraiński artysta i performer Micro Cuts (Zaporoże/Lwów)

Data:
24–25 września
Miejsce: Lubelskie Centrum Konferencyjne, ul. Grottgera 2, sala S8


Wystawa on-line "Marzenia o wolności - w 100 rocznicę niepodległości"

Data: 24–25 września
Miejsce: w przestrzeni Lubelskiego Centrum Konferencyjnego (telewizory LG)

Obchodzimy obecnie setną rocznicę niepodległości Polski. Ale to nie tylko polska rocznica. Przed stu laty na niepodległość starało się wybić wiele narodów w naszej części świata między innymi Węgrzy, Ukraińcy, Litwini, Finowie, Norwegowie. Wystawa Marzenia o wolności pokazuje odzyskanie/zdobycie przed 100 laty niepodległości oczyma każdego narodu (marzenia, wcześniejsze starania/porażki, cenę niepodległości, sąsiedzki kontekst). Powinna pomagać przeżywać dumę z niepodległości wywalczonej przed laty. Ale też rozumieć, że każda niepodległość uzyskana została w jakimś stopniu kosztem aspiracji sąsiadów.
Wystawa będzie prezentowana w korytarzach Lubelskiego Centrum Konferencyjnego w formie on-line przez cały czas 7. Kongresu Inicjtyw Europy Wschodniej.

Twórcy wystawy: Bohdan Cywiński, Rafał Wnuk,  Krzysztof Stanowski.
Organizator: Fundacja św. Wojciecha-Adalberta.Wystawa "Wspieramy ludzi, którzy wierzą w sens zmian" - wystawa Fundacji Liderzy Przemian

Data: 24–30 września
Miejsce: korytarze Centrum Spotkania Kultur, plac Teatralny 1

Polska i jej wschodni sąsiedzi tworzą system naczyń połączonych, jeden region. Jego kształt nie jest nam obojętny. Jesteśmy za niego współodpowiedzialni poprzez wspieranie ludzi, którzy wierzą w budowanie społeczeństwa obywatelskiego, pluralizm polityczny, państwo prawa, solidarność z potrzebującymi, wsparcie na rzecz otwartego i życzliwego sąsiedztwa.
Odwaga przemian i ich sprawdzony europejski kierunek doprowadziły do bezprecedensowej modernizacji Polski. Uważamy, że możemy dzielić się tym doświadczeniem z innymi, wspierając działania na rzecz europejskiej modernizacji sąsiednich krajów.

Misją Fundacji Liderzy Przemian jest wspieranie elit państw Europy Wschodniej, Kaukazu Południowego i Azji Centralnej – ludzi, którzy wykazują się postawą obywatelską i działają na rzecz rozwoju w swoich krajach. Głównymi zadaniami Fundacji jest administrowanie wieloletnimi programami powołanymi i finansowanymi przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności: Programem Stypendialnym im. Lane’a Kirklanda i Programem Study Tours to Poland. Fundacja współorganizuje też Warszawską Letnią Akademię Euro-Atlantycką WEASA. Fundacja Liderzy Przemian jest organizacją pozarządową powołaną do życia w 2016 r. przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności (PAFW)
Fundacja realizuje swoją misję poprzez:
• Dzielenie się doświadczeniami Polski z procesu transformacji systemowej oraz integracji euroatlantyckiej.
• Promowanie wartości demokratycznych, obywatelskich oraz związanych z gospodarką rynkową.
• Promocję Polski jako kraju przyjaznego i zainteresowanego budowaniem współpracy w regionie.
• Wspieranie rozwoju dyplomacji społecznej.
• Wspieranie współpracy polskich i zagranicznych organizacji pozarządowych, instytucji publicznych i prywatnych.
Realizując swoje działania Fundacja współpracuje z uczelniami, instytucjami publicznymi i prywatnymi, jednostkami samorządowymi oraz organizacjami pozarządowymi w całej Polsce.

Wystawa rosyjskich niezależnych fotoreporterów – Aleksandr Sorin, Olga Ingurazowa, Aleksandr Wasiukowicz

Data: 24–30 września
Miejsce: korytarze Centrum Spotkania Kultur, plac Teatralny 1

Wystawa jest efektem konkursu fotografii dokumentalnej organizowanym przez niezależną moskiewską galerię Fotodoc. Przedstawia fotografie laureatów konkursu z ostatnich lat. Pokazuje życie współczesnej Rosji w różnorodnych odsłonach. Znajdziemy tu reportaż z wojny na wschodzie Ukrainie, opowieść o życiu i śmierci żołnierzy batalionu na Donbasie, obrazy egzystencji ludności cywilnej z terenów objętych wojną. Jest także panorama powojennej Abchazji, samozwańczej, separatystycznej republiki, która oddzieliła się od Gruzji i od lat funkcjonuje w dziwnym zawieszeniu między wojną i pokojem. Wśród zdjeć znajdzimy też reportaż o życiu codziennym w kaukaskim Dagestanie, w którym porwania, rozboje i morderstwa są niemal codziennością. Na Kaukazie kilka lat temu zakończono regularną wojnę. O tym regionie, pozornie spokojnym, coraz mniej mówi się w mediach, a jednak w ciągu ostatnich pięciu lat zginęło tam w niewyjaśnionych okolicznościach ponad 3000 ludzi. Obraz dzisiejszej Rosji dopełnia intymna historia rodziny, która zaadoptowała małego niepełnosprawnego chłopca.

Aleksandr Sorin – rosyjski fotograf, były korespondent wojenny tygodnika „Itogi” fotografował m.in. wojny w Czeczeni i w Kosowie. Jest założycielem i kuratorem niezależnej galerii fotografii dokumentalnej Fotodoc przy Sacharowskim Centrum w Moskwie, organizatorem konkursu dla niezależnych fotografów Fotodoc. Publikował w Forbes, Newsweeku, National Geographiс, GEO.
Olga Ingurazowa – niezależna fotograficzka, dokumentowała m.in. ruchy separatystyczne na Kaukazie. Jej prace trafiały do finałów takich konkursów fotograficznych jak FotoVisura Grant for Outstanding Personal Project, IAFOR Documentary Photography Award, Efremov Report Photography Competition. Ingurazowa znalazła się na liście 30 najlepszych młodych fotografów agencji Magnum Photo.
Aleksandr Wasiukowicz – urodził się w 1985 roku, fotograf-freelancer, mieszka w Mińsku na Białorusi. Laureat Grand Prix na Press Photo w Białorusi w 2012 roku. Współpracuje z białoruskimi i zagraniczymi mediami, pracuje także nad projektami autorskimi.

Ta strona używa cookies celem umożliwienia rejestracji uczestników wydarzenia i obsługi procesów pokrewnych. Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję