18 września - 26 września

Letnia szkoła

Cykl warsztatów, wykładów i wizyt studyjnych w Lublinie dla ukraińskiej młodzieży. Organizatorzy: Wydział Politologii UMCS, Wydział Politologii Uniwersytetu Lwowskiego.

21-23 września (czwartek–sobota)

Festiwal Legend Lubelskich

Rynek Starego Miasta i przylegające do niego ulice oraz Błonia i Dziedziniec Zamkowy w roku Wielkiego Jubileuszu Miasta Lublin staną się miejscem inscenizacji, działań teatralnych i muzycznych odtwarzających wydarzenia i klimat minionych czasów.

W piątkowe popołudnie uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć jak wyglądało życie w dawnych czasach, poznać nieznane fakty historyczne z życia miasta, które przez 7 stuleci obrosły legendami oraz wziąć udział w interaktywnych i teatralizowanych spacerach wieczornych. Na czas trwania sobotniego Festiwalu przestrzenie Starego Miasta staną się sceną wielu spektakli, występów, warsztatów i atrakcji skierowanych do rodzin z dziećmi.

Szczegółowy opis programu, zasad udziału i zapisów na wybrane propozycje Festiwalu Legend lubelskich 2017 dostępny jest pod adresem www.turystyka.lublin.eu

Organizatorzy: Wydział Turystyki Urząd Miasta Lublin
Miejsce: Stare Miasto, wstęp wolny

25 września (poniedziałek)

9.00-13.00 – zapisy na zwiedzanie Lublina z przewodnikami

Miejsce: Lubelskie Centrum Konferencyjne, ul. Grottgera 2 (parter, stolik przy recepcji)

Zwiedzanie w językach: angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Godziny wejść i szczegóły na miejscu.

10.00-11.30 – Międzynarodowa Giełda Grantodawców

Miejsce: Lubelskie Centrum Konferencyjne, ul. Grottgera 2 (parter)

Proponujemy dynamiczną i swobodną formułę dzielenia się doświadczeniem metodą word café. Przy stolikach można porozmawiać z donatorami i dowiedzieć się o finansowaniu mi.in w programach prowadzonych przez instytucje wspierające: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Wydział Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Fundacja Liderzy Przemian, Polsko-Niemiecka Wymian Młodzieży, Fundacja Edukacja dla Demokracji (program RITA – Przemiany w regionie), Kreatywna Europa, Polska-Białoruś-Ukraina, Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 (Instytucja Pośrednicząca, część jednostki budżetowej Centrum Projektów Europejskich), Rada Obwodowa Charkowa.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć prezentacja grupy Spice Gears: spotkanie z Marcinem Gizą i jego drużyną. Prezentacja nagrodzonego w Kanadzie robota*.

10.30 – Wręczenie Nagrody Rady Europy przyznanej miastu Lublin

Miejsce: Lubelskie Centrum Konferencyjne, ul. Grottgera 2, Sala S 2

Podczas kongresu zostanie wręczona Lublinowi prestiżowa nagroda Rady Europy. Lublin jest polskim piątym miastem, który otrzymał od Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Komitet przyznał wyróżnienie m.in. za organizowanie szeregu uroczystości celebrujących Dzień Europy (jak np. symulacja sesji Parlamentu Europejskiego dla młodzieży) czy imprez kulturalnych (Noc Kultury, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca, Carnaval Sztukmistrzów) oraz corocznych edycji Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej, a także za zasługi miasta w wysyłaniu konwojów humanitarnych do Gruzji i na Ukrainę. Co roku nagroda trafia tylko do jednego miasta w całej Europie i poprzedzona jest trzystopniową wieloletnią kwalifikacją.

11.45-13.15 – Austriacki krąg biznesu

UWAGA: Do udziału w bezpłatnym spotkaniu wymagane wcześniejsze wysłanie formularza zgłoszeniowego.

Miejsce: Lubelskie Centrum Konferencyjne, ul. Grottgera 2, sala S6

Spotkanie biznesowe inaugurujące cykl spotkań biznesowych. Wydarzenie z udziałem m.in. Karla Schmidta – Komisarza ds. Handlu, Radcy handlowego Ambasady Austrii oraz dr. Krzysztofa Żuka - Prezydenta Miasta Lublin.

16.00 – Wernisaż wystawy białoruskich artystów "Inne spojrzenia"

Miejsce: Galeria Autorska „Łucjan”, ul. Bernardyńska 12

Swoje prace zaprezentują malarze z Grodna: Ihar Kebets, Valery Stratovich, Volga Bukhouk, a także dotychczas nieeksponowane prace z pobytu w Grodnie - Piotr Łucjan.

Kuratorzy: Ala Matuk, Piotr Łucjan.
Organizator: Fundacja Chrońmy Dziedzictwo

18.00-20.00 – Legenda o Czarciej Łapie i Sądzie Diabelskim

Miejsce: Plac Litewski (centrum miasta)

Widowisko teatralne w ramach obchodów 700-lecia lokacji miasta Lublin

Plenerowy i interaktywny spektakl grupy „Poławiacze Pereł Improv Teatr” z Lublina pokuszą się o interpretację najsłynniejszej z lubelskich legend. Muzyka na żywo, śpiew na żywo, ogień, dym, czary też na żywo. Dorożki będą złowrogo krążyć, w stole Łapa odciśnie się - oj będzie się działo!

Jest rok 1637. Lublin. Szynk pod Trybunałem Koronnym. Wieczór. Grupa mieszczan - bohaterów spod Chocimia - spotyka się w rocznicę wydarzeń podolskich, by razem wspominać, pić, śpiewać i tańczyć z dziewkami…

Scenariusz: Marcin Wąsowski
Reżyseria: Poławiacze Pereł
Muzyka: Marzena Lamch-Łoniewska, Urszula Kasprzak-Wąsowska
Występują: Magdalena Stec, Przemysław Buksiński, Remigiusz Jankowski, Michał Łysiak, Łukasz Szymanek, Mirosław Urban, Marcin Wąsowski oraz młodzi aktorzy z Teatru ITP oraz Akademii Teatralnej Jerzego Turowicza.

Projekt „700 lat Lublina. ImprOpowieści Lubelskie” zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin.

19.30–21.00 – Burza mózgów. Wprowadzenie do linii prorgamowej Modele Pojednania

Miejsce: Lubelskie Centrum Konferencyjne, ul. Grottgera 2, sala S1 (partner)

Jak praktycznie działać w obszarze dziedzictwa, przeciw antysemityzmowi i dyskryminacji. Z jakimi problemami w zakresie upamiętnień borykają się kraje Europy Wschodniej: co nas łączy i determinuje w podejmowaniu określonych tematów. Spotkanie w języku polskim i angielskim.Tłumaczenie wolotariuszy na miejscu.

Prowadzenie:
Aleksandra Zińczuk - członkini Rady Programowej Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej

Rozmówcy:

  • Ślady dziedzictwa żydowskiego – Wojciech Kutnik - Urząd Miasta Lublin, Stowarzyszenie "Studnia Pamięci", Polska
  • Śladami Żydów brzeskich – pokaz aplikacji Brest Guide Stories – Oksana Haiko i Sviatlana Haidalionak – Teatr Kryly Khalopa, Białoruś
  • Problemy z upamiętnieniem – dr Gediminas Kazėnas, Litwa
  • Modele konsolidacji demokratycznej – dr Emil Ordukhanyan – Ormiańska Sieć Nauk Politycznych, Armenia
  • Pokaz projektów dedykowanych uchodźcom z Syrii oraz działań społecznych we współpracy Armenii z Białorusią i Gruzją – Tatevik Hakobyan – Wschodnia Europejska Sieć Edukacji Obywatelskiej, Armenia

Komentarze:

  • prof. Oleh Yaskiv - Centrum im. Andrija Szeptyckiego we Lwowie, Ukraina
  • Pavel Feldblum - Prezes Zarządu Związku Żydowskich Organizacji Religijnych Ukrainy, Ukraina
  • Grzegorz Gauden - Wiceprezes Stowarzyszenia Autorów i Wydawców Copyright Polska

9.00–15.00 – Wystawa "Prolegomena"

Miejsce: Lubelskie Centrum Konferencyjne, ul. Grottgera 2

Sala S8, 4 piętro:
Wprowadzające rozważania i malarskie interpretacje wokół wydarzeń wojennych i powojennych. Zebrane prace są przyczynkiem do dyskusji nad tym, jak opowiadać o tym, co niemożliwe do zwerbalizowania, jak szukać dróg porozumienia, kiedy zło odcisnęło głęboko swoje piętno na człowieku. Wśród prac znajdą się m.in. obrazy lubelskich artystów: Piotra Łucjana (Pogrom kielecki, Samaszki) i prof. Artura Popka, białoruskich malarzy (Ihar Kebets, Valery Stratovich, Volga Bukhouk) oraz ukraińskiego artysty.

Sala S2, 1 piętro:
Cykl współczesnych fotografii z Bakczysaraju pt. Krym. Niedokończona historia Romana Kravchenko. Ostatnie zdjęcia z rodzinnych stron przed przymusową ucieczką z kraju.

Organizator: Grupa Mowa Żywa/ The Living Language Group

20.00–22.00 – Spektakl "Trzy siostry"

Miejsce: Centrum Spotkania Kultur, Pl. Teatralny 1. Wstęp wolny

Reżyser: Illya Moshchytskyy (Petersburg)
Choreograf: Mykola Boychenko (Kijów)
Kompozytor: Dmytro Saratskyy (Kijów)

Dramat taneczny Trzy siostry był pokazywany w wielu miastach na Ukrainie (Kijów, Charków, Odessa, Lwów, Czerniowce, Równe, Chersoń, Mikołajów, Połtawa i Dniepr). Spektakl stał się swego rodzaju wizytówką teatru „Misanthrope” uosabiając jego główną zasadę – łączenia różnych gatunków i form artystycznych w jednym dziele.

20.00–00.00 - Klub Kongresowy

DLA UCZESTNIKÓW KONGRESU

Miejsce: Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1

DJ Ya-Neck i muzyka świata [world beat / balkan beat / latin / dancefloor jazz / house] oraz degustacje lokalnych specjałów.

26 września (wtorek)

9.00-13.00 – zapisy na zwiedzanie Lublina z przewodnikami

Miejsce: Lubelskie Centrum Konferencyjne, ul. Grottgera 2 (parter, stolik przy recepcji)

Zwiedzaniaw językach: angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Godziny wejść i szczegóły na miejscu.

10.00–19.00 – Wystawa "Prolegomena"

Miejsce: Lubelskie Centrum Konferencyjne, ul. Grottgera 2

Sala S8, 4 piętro:
Wprowadzające rozważania i malarskie interpretacje wokół wydarzeń wojennych i powojennych. Zebrane prace są przyczynkiem do dyskusji nad tym, jak opowiadać o tym, co niemożliwe do zwerbalizowania, jak szukać dróg porozumienia, kiedy zło odcisnęło głęboko swoje piętno na człowieku. Wśród prac znajdą się m.in. obrazy lubelskich artystów: Piotra Łucjana (Pogrom kielecki, Samaszki) i prof. Artura Popka, białoruskich malarzy (Ihar Kebets, Valery Stratovich, Volga Bukhouk) oraz ukraińskiego artysty.

Sala S2, 1 piętro:
Cykl współczesnych fotografii z Bakczysaraju pt. Krym. Niedokończona historia Romana Kravchenko. Ostatnie zdjęcia z rodzinnych stron przed przymusową ucieczką z kraju.

Organizator: Grupa Mowa Żywa/The Living Language Group

14.00–15.30 – Wystawa "Tadżykistan"

Miejsce: Lubelskie Centrum Konferencyjne, ul. Grottgera 2, sala S 7 C

18.30–19.30 – Film i parkour

Miejsce: Lubelskie Centrum Konferencyjne, ul. Grottgera 2, sala S1 (partner)

Pokaz filmów z akcji transgranicznych i spotkanie z filmowcem Yaroslav Ilchyshyn (Lwów–Lublin) – założyciel Zebra Production, uprawia i naucza o parkour.

19.00 – Cupping, Lwów i Trzecia Fala

Miejsce: Cafe Heca, Hipoteczna 5

Cupping kaw z nowych palarni lwowskich. Cupping poprowadzi Oleg Slidzona, barista (obecnie w lubelskiej restauracji "Panie Przodem"), lwowianin, pasjonat kawowy. Oleg opowie nam też o rozwijaniu się ruchu trzeciej fali kawowej we Lwowie. Dowiemy się, do jakich kawiarni warto się udać, żeby napić się chemexa lub dripa i jakie palarnie wybrać, żeby wypić jak najlepszą kawę.

20 procentowe rabaty na kawę i herbatę w Cafe Heca za okazaniem identyfikatora z KIEW 2017.

20.00–22.00 – Spotkanie z Ołeksandrem Bojczenką (Czerniowce)

Miejsce: Galeria Autorska „Łucjan”, ul. Bernardyńska 12

Czytanie najnowszych, niepublikowanych tekstów autora książki wydanej w Lublinie 50 procent racji.

Organizator: Fundacja Chrońmy Dziedzictwo


W ramach Międzynarodowej Giełdy Grantodawców:

* 10.00-11.30 – Spice Gears – spotkanie z Marcinem Gizą i nagrodzoną drużyną młodzieży z Kraśnika (Lubelskie). Prezentacja nagrodzonego w Kanadzie i USA robota.

Miejsce: Lubelskie Centrum Konferencyjne, ul. Grottgera 2 (parter)

Fundacja „Wschodni Klaster Innowacji” wraz z Powiatem Kraśnickim i Zespołem Szkół nr w Kraśniku współtworzy pierwszą polska drużynę FIRST Robotics Competition o nazwie „Spice Gears”. FIRST Robotics Competition (FRC) to element programu FIRST, który ma na celu rozwój wśród dzieci i młodzieży wiedzy i umiejętności w zakresie STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics). Program ten rozwija także takie umiejętności jak kreatywność, innowacyjność, komunikacja (także w językach obcych), osiąganie celów itp. We współpracę z FIRST zaangażowane są największe firmy na świecie takie jak 3M, Microsoft, Boeing i instytucje typu NASA, US Army. Drużyna „Spice Gears” dwukrotnie startowała w zawodach FRC w Kanadzie. W 2016 na turnieju w Windsor (Ontario, Kanada) drużyna zdobyła ważną nagrodę - „Judges Award”, a w 2017 na zawodach w Calgary kapitan drużyny Szymon Szostak otrzymał prestiżową nagrodę „Dean Kamen List Award”.

W lipcu członkowie „Spice Gears” jako reprezentacja Polski wzięli udział w pierwszej na świecie olimpiadzie robotycznej FIRST Global Challange, na której zajęli 2 miejsce zostając tym samym wicemistrzami świata robotyki. W turnieju wzięło udział ok. 160 drużyn. Wschodni Klaster Innowacji od 2017 zajmuje się także rozwojem robotyki Lego na poziomie FIRST Lego League. Jako jedyna instytucja z Polski Wschodniej dostała zgodę na organizację w styczniu 2018, pierwszego w tej części Polski turnieju FIRST Lego League. Turniej odbędzie się 13 stycznia 2018 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.


Lublin

Projekt "Lublin i Rzeszów – współpraca i wykorzystanie szans rozwojowych" współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej

Ta strona używa cookies celem umożliwienia rejestracji uczestników wydarzenia i obsługi procesów pokrewnych. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję